• Shenja që tregojnë se rini shumë në shtëpi: pse është e rëndësishme të kaloni kohë në të hapur

Në një botë që vlerëson gjithnjë e më shumë produktivitetin dhe efikasitetin, është e lehtë të biesh në grackën e shpenzimit të tepërt të kohës në hapësirë të mbyllur.. Qoftë për shkak të angazhimeve në punë, shikimit të tepruar të serialeve të fundit apo thjesht të ndierit rehat në hapësirën tonë, shumë prej nesh kemi vet faj që nuk dalim aq shpesh sa duhet. Megjithatë, ka shenja delikate që ne mund të kalojmë një kohë jo të shëndetshme në hapësirë të mbyllur.. Ja disa “flamuj të kuq” për të cilët duhet të keni kujdes.

Mungesa e energjisë

Ndiheni të lodhur? Trupi juaj dëshiron rrezet e diellit dhe ajrin e pastër
Keni vënë re një rënie të pazakontë në disponimin tuaj? Të qenit i mbyllur në hapësirë të mbyllur mund të kontribuojë në ndjenjat e nervozizmit dhe ankthit.

Një ëndërr e keqe

Mundoheni për të fjetur? Ritmi natyral i trupit tonë ka nevojë për dritë natyrale për një pushim të mirë të natës.

Rritja e stresit

Ndiheni të stresuar?
Dalja jashtë, qoftë edhe për një kohë të shkurtër, mund të ulë ndjeshëm nivelet e stresit.

Dhimbje fizike

Keni dhimbje që nuk mund ta shpjegoni? Mungesa e lëvizjes dhe ajri i pastër mund të çojë në parehati.

Rëndësia e kalimit të kohës jashtë

Tani që kemi theksuar disa shenja se ndoshta qëndrojmë shumë brenda, le të shqyrtojmë pse është thelbësore të përfshijmë kohën në natyrë në rutinat tona:
Rritja e nivelit të vitaminës D
Drita e diellit siguron vitaminën esenciale D, kyç për shëndetin e kockave dhe rregullimin e disponimit.

Mirëqenia mendore
Natyra ul stresin dhe ankthin, freskon mendjen tonë dhe inkurajon kreativitetin. Fokus i përmirësuar.
Largimi prej ekraneve në natyrë përmirëson fokusin dhe aftësitë për zgjidhjen e problemeve.

Shëndeti fizik

Aktivitetet në të hapur përmirësojnë shëndetin kardiovaskular dhe gjendjen e përgjithshme.

Lidhja me natyrën

Rilidhja me natyrën rrit lumturinë dhe kënaqësinë nga jeta.

Faktori shëndetësor i dritës natyrale dhe ajrit të pastër në shtëpi

Edhepse është e nevojshme të dilni jashtë, të mos harrojmë përfitimet shëndetësore të dritës natyrale dhe ajrit të pastër në shtëpitë tona. Hapja e dritareve për të lejuar ajër të pastër mund të përmirësojë cilësinë e ajrit në hapësirat e brendshme, duke reduktuar rrezikun e problemeve të frymëmarrjes dhe alergjive. Drita natyrale jo vetëm që ndriçon hapësirën tonë të jetesës, por edhe rregullon orën tonë të brendshme, duke promovuar gjum më të mirë dhe mirëqenie të përgjithshme

Si përfundim, përderisa komoditeti i shtëpisë është i pamohueshëm, një botë rehatie na pret në pragun tonë. Pavarësisht se a është një shëtitje e lirë në park, një shëtitje në mal ose thjesht shijim i një filxhani çaj në verandë, ndarja e kohës për aktivitete në natyrë mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin tonë mendor dhe fizik. Prandaj, të veshim këpucët tona, të dalim jashtë dhe të shijojmë mrekullitë e natyrës për një jetë më të shëndetshme dhe më të lumtur.

Shndërroni hapësirën e pashfrytëzuar të nënçatisë në hapësirë për qëndrim të rehatshëm ditor!

ose

© Të gjitha të drejtat janë të rezervuara. Papafingojaime.al 2015-2024. Zhvilluar nga My Marketing